Золотистий ретривер - зірка кіноекранів і наших із вами сердець. Це невимовно красиві, розумні та чуйні собаки, в яких і люди могли б повчитися товариським якостям. І хоча ці тварини розкішні та шляхетні, організувати раціон золотистого ретривера не так складно й дорого, як може здатися на перший погляд. Давайте з’ясуємо, як правильно годувати ретривера, аби вгодити і його здоров’ю, і своєму гаманцеві.
Незважаючи на свою королівську зовнішність, початково золотисті ретривери були мисливськими собаками. Сьогодні цих надзвичайно добрих та лагідних тварин складно уявити в подібній ролі, зате така їхня історія допомагає краще зрозуміти особливості породи. Як усі мисливці, ретривери мають міцне здоров’я та розвинену мускулатуру. Їм потрібно багато рухатися - перш ніж завести такого собаку, упевніться, що ви маєте змогу гуляти з ним принаймні 4 години на день.
Більшість хвороб, до яких можуть бути схильні ретривери, носять спадковий характер. А отже, якщо ви купуєте цуценя у ліцензованому розпліднику, можете бути певні, що здоров’я у малюка відмінне. Ваше завдання - його не зіпсувати.
Годування цуценяти золотистого ретривера
Коли ви берете цуценя з розплідника, заводчики мають детально розповісти, чим малюк харчувався в них. Протягом перших 3-4 тижнів ви маєте дотримуватися аналогічного меню - оскільки переїзд для цуценяти є стресом, зміна раціону його лише посилить. Тільки коли новоприбулий повністю адаптується до нових умов життя, можна переводити його на новий тип харчування, якщо у цьому є потреба.
Зазвичай до нових господарів золотисті ретривери потрапляють у віці 2 місяців. До цього часу вони вже можуть харчуватися твердою їжею - “натуралкою” або кормом. Їдять дітлахи 4-5 разів на день невеликими порціями. Коли йдеться про натуральне харчування, щодня в раціоні ретривера мають бути:
• м’ясо - курятина, індичка, кролик, ягня, перепел - варене або сире, попередньо витримане в морозилці не менше 2 діб;
• каша - гречана, рисова, вівсяна, ячна, пшоняна, зварена на нежирному м’ясному бульйоні або безлактозному молоці;
• кисломолочні продукти - сир до 5% жирності, кефір, йогурт без добавок, ряжанка тощо;
• олії (додаються до каші в невеликій кількості) - оливкова, лляна, лососева.
Раз на тиждень цуцику дають 2-3 перепелиних яйця. У 3 місяці ретриверу можна починати давати варені субпродукти - яловичий язик, серце, легені, рубець, індичу та курячу потрібку. У віці 4 місяців можна запропонувати цуценяті варену морську рибу, очищену від кісток - лосося, тунця, тріску, хека тощо, а також відварені овочі - кабачки, гарбуз, моркву, броколі, буряк. Ліпше за все готувати таке собі рагу з каші, овочів та м’яса (або субпродуктів чи риби). Сирі перепелині яйця можна змішувати також із кашею, або ж із кисломолочними продуктами. У 4-5 місяців цуценяті можна вже давати і курячі яйця, але лише варені.
У 7-8 місяців кашу для золотистого ретривера варять вже лише на воді або бульйоні, без молока. У 10-12 місяців поступово зменшують загальну кількість молочних продуктів у раціоні - дорослому собаці вистачить 1-2 таких прийомів їжі на тиждень.
Якщо ж ви віддаєте перевагу готовій їжі, усе просто - купуйте якісний корм для цуценят. Гарний приклад - Lenda Original Puppy Maxi, сухий корм для щенят великих порід. Це ідеально збалансований, поживний продукт, збагачений усіма необхідними речовинами для гармонійного розвитку кісток, м’язів та мозку малюка. В 11-12 місяців поступово переведіть улюбленця на корм для дорослих собак - наприклад, Lenda Maxi Lamb.
У випадку, якщо ви хочете перевести цуценя з одного типу харчування на інший (скажімо, вам не підходить їжа, котрою годували собаку заводчики), порадьтеся з ветеринаром - лікар допоможе скласти комфортний та безпечний алгоритм переходу. Спойлер: усі подібні схеми зводяться до того, що кількість “старої” їжі в щоденному меню поступово зменшується, а нової - зростає. Різниця лише в темпах, а залежать вони від індивідуальних особливостей кожного окремого собаки.
Як годувати дорослого золотистого ретривера?
По мірі дорослішання собаки кількість прийомів їжі скорочують. У віці 1 року й надалі ретривера годують 1-2 рази на день, залежно від рівня активності, пори року та інших факторів. Ліпше за все годувати собаку після прогулянок: улюбленець зможе досхочу набігатися, нагуляє апетит, а потім, втомлений і вже ситий, відпочиватиме та не відволікатиме вас від справ (хоча це, звісно, не точно).
Натуральне меню дорослого собаки за складом не надто відрізняється від раціону цуценяти, принципова різниця лише в кількості харчів. Великі собаки на добу потребують близько 40 ккал на 1 кг маси тіла. Золотистий ретривер у середньому важить 30 кг, отже, в день йому потрібно 1200 ккал. Проте це число може варіюватися залежно від стану здоров’я тварини, віку, статі, активності тощо. Як і люди, собаки можуть мати різний апетит: одні люблять гарненько поїсти, інші просто тамують голод без особливого захвату. Впливають на харчування золотистого ретривера і репродуктивні фактори: стерилізованим тваринам потрібно на 10-20% менше їжі, а вагітним та лактуючим сукам - навпаки, на 15-30% більше їжі, ніж зазвичай.
Підрахуйте, скільки калорій потрібно саме вашому собаці - з часом ви зможете скоригувати це число, стежачи за апетитом тварини. Припустимо, у вас великий активний кобель, чий організм на день потребує 1500 ккал. Із них 60%, тобто 900 ккал, має становити м’ясо. Середня калорійність, наприклад, телятини - 172 ккал/100 г. Ділимо 900 на 172 і дізнаємося, що на день ретриверу слід з’їдати близько 520 г телятини. Аналогічні розрахунки можна провести для інших видів м’яса, субпродуктів та риби.
Близько 30% раціону ретривера, тобто 360 ккал - каші. Для прикладу візьмемо гречану. Калорійність сухої гречки - близько 375 ккал/100 г. Тобто на день собаці слід з’їдати близько 100 г крупи, або ж 300 г готової каші (проте у підрахунках краще все ж використовувати енергетичну цінність сухих круп).
Решта раціону (10% або 120 ккал) - овочі, яйця, кисломолочні продукти, олії, собачі ласощі. Принцип підрахунку ви напевно зрозуміли. Не бійтеся цієї математики - з часом ви просто запам’ятаєте, скільки тих чи інших продуктів потрібно собаці на день або тиждень (для зручності можна записати собі всі цифри чи навіть скласти таблицю). Так чи інакше, всі ці показники можуть змінюватися - стежте за самопочуттям та масою тіла собаки, аби зрозуміти, коли слід збільшити чи зменшити кількість їжі.
З готовим кормом, звісно, усе простіше. Склад продукту вже збалансований: наприклад, Lenda Maxi Lamb містить кілька джерел білку (баранина та птиця), цільний рис, овочі, риб’ячий жир, усі необхідні вітамінно-мінеральні добавки та екстракти. Калорійність продукту вказується на пакуванні, як і рекомендації щодо того, скільки корму потрібно собаці залежно від віку та/або маси тіла. Тож ви економите купу часу, не витрачаючи при цьому зайвих грошей, адже Lenda дотримується демократичної цінової політики.
Пам’ятайте, що навіть найякісніше харчування не може стовідсотково гарантувати тварині бездоганне здоров’я - халепи трапляються з усіма. Тож регулярно водіть свого ретривера на профілактичні огляди, не пропускайте планових щеплень та обробку від паразитів, дотримуйтеся правил гігієни та приділяйте улюбленцю достатньо уваги, аби він почувався комфортно. Золотистий ретривер - неймовірний друг, котрий заслуговує лише на найкраще.