Густе блискуче хутро - не просто окраса тварини, а передусім ознака гарного здоров’я. Саме тому до догляду за шкірою та шерстю домашніх улюбленців треба підходити комплексно - це історія і про харчування, і про гігієну, і ще про безліч аспектів. У цій статті ми доступною мовою розповідаємо про все, що має знати господар кота або собаки, аби підтримувати красу та здоров’я свого пухнастого друга.
Стан шерсті та шкіри залежить від багатьох факторів - як і в людей, він може погіршуватися з віком, у стресові періоди, через алергію. Окрім безпосередньо шкірних захворювань, на нього можуть впливати хвороби травної системи, щитоподібної залози тощо, а ще — харчування, зміни клімату і взагалі майже що завгодно. Тому будьте пильні та звертайтеся до ветеринара, якщо з шубкою чи шкірою вашого улюбленця раптом стане щось негаразд. 

Правильне харчування для здоров’я шкіри та хутра

Усі тварини, від мурашок до китів - білкові форми життя, й відповідно всі тканини в організмі тварин складаються з протеїнів. Структура білків може бути різною: скажімо, панцир жучка побудований з хітину, у складі наших кісток присутній білок осеїн, до складу шкіри входять колаген та еластин, а волосся складається з кератину. З цього робимо перший висновок: для здоров’я шерсті та шкіри домашнім тваринам потрібна достатня кількість білка в раціоні, особливо з огляду на те, що коти й собаки - хижаки. 
Як і людям, домашнім улюбленцям потрібна достатня кількість вітамінів та мікроелементів, котрі сприяють загальному здоров’ю, і як наслідок - зовнішній красі. В кожної породи котів та собак є свої потреби та обмеження щодо мікронутрієнтів, тому не варто купувати вітамінно-мінеральні добавки без попередньої консультації ветеринара. Зазвичай, якщо ваш улюбленець молодий, умовно здоровий та харчується якісним преміальним кормом, додаткові препарати йому не потрібні - корм уже збагачений усім необхідним.
Якщо ви колись сиділи на жорстких дієтах, то напевно знаєте, як шкіра та волосся реагують на такі зміни - сухістю та тьмяністю. Відбувається це через брак жирів. По-перше, самі собою вони виконують живильну функцію, а по-друге, велика кількість життєво необхідних вітамінів розчиняються лише в жирах. Які б корисні овочі ви не їли, без достатньої кількості жирів вітаміни з них майже не засвояться.
Котам та собакам жири теж потрібні, але важливо правильно розрахувати їхню кількість, адже надмірне їх споживання може призвести до ожиріння, захворювань печінки та серцево-судинної системи. Це питання кількості та якості. Наприклад, у кормах від Lenda вміст жирів помірний, зате використані особливо цінні їх джерела, зокрема - лососева олія. Жир лососевих риб багатий на вітаміни А, Е, D, B6 та B12, а також калій, йод та фосфор. Окрім того, лососева олія є джерелом поліненасичених жирних кислот омега-3 та омега-6. Усі ці речовини не лише покращують стан шкіри та шерсті, а й сприяють здоров’ю суглобів, ендокринної системи, мозку, серця та судин.
Лососеву олію можна також давати тварині окремо, як харчову добавку, або змішувати з їжею, якщо пухнастик харчується “натуралкою”. Виробник зазвичай вказує, скільки олії можна давати тварині, залежно від її ваги, віку та інших факторів. Наприклад, для вагітних кішок та собак лососева олія є необхідним доповненням до раціону, оскільки не лише допомагає майбутній мамі зберегти гарне самопочуття, а й сприяє якісному розвиткові мозку в малюків.

Гігієна шкіри та шерсті

Для більшості домашніх тварин що рідше ви їх купаєте - то краще. Звісно, тут багато залежить від породи, стану здоров’я та інших факторів: кожна тварина має свою оптимальну періодичність для гігієнічних процедур. Наприклад, звичайну безпородну кішку можна не купати взагалі, якщо вона не замурзалась, а от сфінкс потребує регулярного купання.
Хай там як, а шампунь для домашніх тварин треба обирати уважно. В жодному разі не використовуйте шампуні для людей, навіть дитячі, гіпоалергенні, позбавлені запаху тощо. Тварини мають іншу структуру шерсті, інакший pH шкіри. Крім того, невелика кількість шампуню в будь-якому разі лишається на хутрі, й тварина може його злизати, тому його склад має бути максимально безпечним.
Що ж до спеціалізованих шампунів - наприклад, протигрибкових - обирати їх потрібно лише після консультації ветеринара. Якщо ви виявили на шкірі свого улюбленця висип, почервоніння, лущення, прищики чи будь-які підозрілі симптоми - негайно покажіть тварину лікарю. Самолікування може серйозно зашкодити.
Те саме стосується шерсті - якщо вона почала випадати інтенсивніше, ніж зазвичай, стала тьмяною, жирною, скуйовдженою, проконсультуйтеся для початку з ветеринаром. Зміна стану шкіри та хутра може свідчити про різноманітні захворювання, й важливо не лише відновити красу тварини, а й обстежити її та за необхідності призначити відповідне лікування.

Шкіра, шерсть і паразити

Від бліх та кліщів не застраховані навіть ті тварини, котрі ніколи не покидають оселі. Паразитів або їхні яйця ми можемо принести додому на взутті чи одязі, не помітивши того. І навіть якщо одна випадкова блоха вкусить вашу кішку чи собаку, це вже може викликати подразнення, алергічну реакцію тощо. Існують також підшкірні кліщі, поява яких може призвести до локального облисіння та сильного запалення.
Шампуні у боротьбі з паразитами не допомагають. Якщо ви виявили ознаки присутності небажаних гостей на тілі тварини, зверніться до ветеринара. Для профілактичної обробки ж краще використовувати краплі або пігулки.