І для людей, і для котів різка зміна харчування може бути дискомфортною або навіть небезпечною. Але якщо людина може спиратися на власні побажання та уподобання, котикам потрібна чітка система, яку ми й навели у цій статті. Розповідаємо, чому одноманітний раціон для кішки - це нормально, які ризики несе в собі різкий перехід на нове меню та як правильно змінювати корм своєму улюбленцеві.
Якісний сухий корм - повністю збалансований продукт. Він містить оптимальну кількість білків, жирів, вуглеводів, клітковини, вітамінів та інших поживних речовин, необхідних тварині. Котячий корм можна порівняти з їжею для астронавтів - при мінімальному об’ємі він містить максимум корисних макро- та мікронутрієнтів. Відповідно, якщо ваша кішка споживає якісний корм, їй не потрібні ніякі додаткові наїдки.
Корм можна не змінювати протягом багатьох років, якщо кішці він підходить. Якщо ж виникає потреба перевести тварину на іншу їжу, підходьте до цієї події відповідально - для котячого організму такі зміни можуть стати неабияким стресом, який ви маєте мінімізувати.
Коли потрібно переводити кішку на новий корм?
Більшість причин, з яких кішка може потребувати зміни меню, не залежить від вас і можуть бути неочевидними. Не пропускайте планові огляди у ветеринара, аби вчасно виявити зміни у самопочутті кішки, котрі можуть вимагати корекції раціону чи інших заходів. Зазвичай котам змінюють корм, коли:
- кошеня виростає й має перейти з дитячого меню на доросле;
- кішка вагітніє та потребує більш поживної їжі, аби виносити та вигодувати здорове потомство і зберегти при цьому власне здоров’я;
- кішка проходить стерилізацію, що призводить до зміни гормонального балансу і, як наслідок, до зміни харчових потреб також — це стосується тварин обох статей;
- тварина досягає похилого віку, через що її метаболізм уповільнюється, а здоров’я стає більш вразливим.
Як і люди, коти можуть бути схильними до зайвої ваги або різних захворювань, навіть якщо ведуть здоровий спосіб життя. Сечокам’яна хвороба, розлади травлення, проблеми з зубами чи суглобами, серцево-судинні захворювання, діабет - усі ці недуги можна приборкати, якщо вчасно перевести кішку на відповідне харчування.
Є в цій ситуації і людський фактор. Іноді корми виводять з українського ринку, якщо вони не дуже популярні, або взагалі знімають з виробництва. Часом корми дорожчають, через що ми змушені підшукувати для своїх улюбленців більш доступні варіанти. Буває, що ці зміни пов’язані з нашими власними статками - скажімо, ви стали більше заробляти й шукаєте для своєї киці корм вищого класу, або ж навпаки. Інколи якість звичного корму погіршується - скажімо, в ньому змінюють якісь інгредієнти з метою економії на сировині. Кішка може відреагувати на такі зміни алергією або розладами травлення.
Хай там як, а підбирати новий корм слід разом із ветеринаром. Якщо лікар називає конкретну марку, попросіть його обґрунтувати вибір - деякі клініки співпрацюють із виробниками, і відповідно їх просувають. Шукайте неупередженого лікаря, котрий добре орієнтується в актуальному асортименті кормів на українському ринку.
Переводимо кішку на новий корм
За винятком ситуацій, коли старий корм шкодить здоров’ю кішки і має бути викинутий без вагань, перехід слід здійснювати поступово. Згадайте, як трапляється у відпустці, коли в іншій країні ви різко починаєте їсти незвичну їжу — наслідки бувають найкарколомніші. Звісно, поступово організм адаптується до нового раціону, але ідеальний перехід має бути плавним.
Для початку познайомте котика з новою їжею. Можете дати йому трохи корму з долоні - це підвищить довіру тварини до незнайомого корму. Якщо ваш улюбленець не зацікавився їжею - не поспішайте викидати новий пакет. Буває, що котику потрібно походити якийсь час навколо нового корму, гарненько принюхатися, подумати. Насипте невеличку порцію в миску й залиште - киця розбереться.
Для переходу на новий корм знадобиться принаймні тиждень. Залежно від того, в якому режимі ваша кішка харчується, дотримуйтеся такої системи:
- перші два дні - 75% старого корму й 25% нового;
- 3-4 дні - 50/50;
- 5-6 дні - 25% старого корму й 75% нового;
- 7-й день - повністю новий корм.
Якщо тварина переходить на нову їжу через особливі потреби, а не погіршення якості попереднього корму, за можливості обирайте продукцію того ж бренду. У лінійках більшості виробників є спеціальні корми для різних котячих потреб. Наприклад, в асортименті Lenda присутні корми для кошенят, стерилізованих тварин, для профілактики сечокам’яної хвороби тощо. Напишіть нам або замовте зворотній дзвінок, щоби дізнатися більше про продукцію Lenda та купити корм, який найкраще підійде вашому улюбленцеві.