Йорки - ледь не найпопулярніші собаки серед малих порід. Вже не перше десятиліття вони підкорюють людські серця по всьому світові та в Україні зокрема. Компактні, симпатичні, грайливі та розумні, надзвичайно хоробрі для своїх мініатюрних розмірів, йоркширські тер’єри принесуть радість у будь-яку родину, а якщо ви живете самі, з появою вдома йорка маленька сім’я утвориться сама собою. Проте, перш ніж заводити такого собаку, слід вивчити правила догляду за ним, зокрема - годування йоркширського тер’єра.

На тему харчування йорків маємо для вас дві новини: гарну й теж гарну, але складнішу. Перша: йоркширські тер’єри їдять мало, адже сама тварина важить 2-3,5 кг, себто не більше за середньостатистичну кішку. Друга новина: за допомогою правильного харчування можна уникнути багатьох спадкових проблем, притаманних йорку. Так, ми попереджали.
Еволюція - штука підступна, і жоден вид на планеті не може похвалитися бездоганним устроєм свого організму. Слабкі місця є в усіх істот, від метелика до людини. Штучно виведені породи собак, такі як йоркширський тер’єр, мають іще більше генетичних особливостей, адже в процесі культивації одних якостей страждають інші. Проте це аж ніяк не робить цих тварин дефективними. Йорки - кімнатні декоративні собаки, й до свого середовища пристосовані чудово, а зробити це середовище сприятливим - завдання господаря. 

Йоркширський тер’єр: особливості породи

Як це не дивно, початково йорків виводили як мисливську породу. Перша “версія” цих собак відрізнялася від сучасного “інтерфейсу” - вони були більшими за розміром, міцнішими та мали більш розвинені щелепи. Їхнім призначенням була ловля на щурів та мишей на промислових підприємствах, зокрема на текстильних фабриках, де гризуни псували тканину. Деякі мисливці разом із йоркширськими тер’єрами полювали на борсуків та інших тварин, що живуть у норах.
Поступово інші мисливські породи, такі як такси, відтіснили йорків з цієї ниви, й останніх шляхом селекції перетворили на декоративних собак. Деякі мисливські риси збереглися в них і понині: йоркширські тер’єри сміливі, слухняні та кмітливі, люблять активні ігри, майже не линяють і не пахнуть. Проте мають вони і слабкі місця, зокрема схильність до:
•    захворювань ротової порожнини, печінки;
•    сечокам’яної хвороби;
•    проблем із суглобами та судинами;
•    розладів травлення;
•    алергії;
•    гіпоглікемії.
Окрім того, йорки мають слабенький імунітет, а будь-яка інфекція, потрапивши в організм, може спровокувати ті чи інші захворювання, наведені у переліку. Це не робить собаку безпорадною чи хворобливою, адже профілактика залежить від вас. Як і будь-який породистий собака, йоркширський тер’єр потребує своєчасних щеплень, регулярної обробки від паразитів, дотримання правил гігієни (у т. ч. ротової порожнини) та профілактичних візитів до ветеринара (принаймні двічі на рік). Незважаючи на розкішне хутро, взимку йорки сильно мерзнуть - їхня шерсть за структурою схожа на людське волосся й майже не має підшерстку. Аби улюбленець не застудився, для прогулянок йому необхідний одяг та чобітки.

Чим годувати йоркширського тер’єра? 

Незважаючи на “іграшкову” зовнішність, йорки зберегли цілком хижацький організм. Приблизно половину їхнього меню має складати м’ясо, нежирне та гіпоалергенне - індичка, кролик тощо. М’ясо тер’єрам дають у вареному або сирому вигляді, проте в другому випадку його слід попередньо потримати у морозилці хоча би 2-3 дні, й розморожувати маленькими порціями на 1 раз. 
Друга половина раціону порівну ділиться між кашами та овочами, котрі є джерелом вітамінів і клітковини. З круп найкраще підходять рис, гречка, вівсянка та пшоно - їх варять на воді або нежирному м’ясному бульйоні. Кашу змішують з вареним або сирим розмороженим м’ясом та вареними овочами — морквою, гарбузом, кабачками, броколі. Усе це дрібно нарізається або перемелюється до стану фаршу. Йорки мають не лише дрібні щелепи, а й чутливий травний тракт - якщо організм не може перетравити завеликий шматок їжі, в собаки може статися закреп чи діарея, або ж його просто знудить.
1-2 рази на тиждень йорку слід давати перепелині яйця та кисломолочні продукти - нежирний сир, ряжанку, кефір, йогурт без добавок. Раз на 1-2 тижні м’ясо можна замінити рибою - лососем, тунцем, хеком або іншою морською рибою. Також до раціону йоркширського тер’єра корисно додавати лососеву олію, яка є джерелом вітамінів та кислот омега-3. 

Корм для йоркширського тер’єра

Натуральне харчування, при всіх його перевагах, має і недоліки. Їжа для йорка завжди має бути свіжою, тож господарям доводиться постійно готувати. З огляду на крихітний розмір порцій, складно буває розрахувати усі грамування, аби дотримати необхідні норми білків жирів, вуглеводів та мікронутрієнтів. Одне діло, коли ви тримаєте розплідник і це є вашою роботою, й геть інше, коли у потоці повсякденних справ потрібно планувати меню для крихітного цуцика.
Готові корми спрощують завдання, якщо правильно їх обирати. На щастя, їдять йорки скромними порціями, тому навіть найдорожчий корм не виснажить ваш бюджет, але й купувати найдорожчий необов’язково. Наприклад, зверніть увагу на молодий іспанський бренд Lenda, котрий виготовляє висококласну продукцію за доступною ціною.
Для йорків найкраще підійде корм Lenda Grain-Free. Це беззерновий продукт, розроблений спеціально для собак із чутливим ШКТ. Наразі у лінійці два типи корму - на основі індички та тунця. Продукт збагачений вітамінами та мікроелементами, екстрактами лікарських трав, хондропротекторами для здоров’я суглобів. В якості джерела вуглеводів замість злаків корм містить резистентний крохмаль, котрий нормалізує травлення та допомагає підтримувати стабільний рівень глюкози у крові. Продукт не містить алергенів та синтетичних добавок. 
Ще одна перевага сухого корму, окрім зручності та економії часу - природне очищення зубної емалі, котре відбувається при розгризанні твердих гранул. Це не замінить повноцінного догляду за зубами, проте непогано підсилить профілактику зубного каменю, до якого схильні йорки.
Бажаємо здорового, мирного та смачного життя вам та вашим улюбленцям!